Makat Hastalıkları (Proktoloji)

Makat hastalıkları, genel cerrahi alanında önemli bir yer tutmaktadır. Öyle ki proktoloji adında özel bir uzmanlık alanı bile bulunmaktadır. Bu kategoride makat hastalıkları türleri, belirtileri, korunma yöntemleri ile teşhis ve tedavi bilgileri yer almaktadır.

Makattan Kan Gelmesi, Nedenleri ve Hastalık Riskleri

Makattan kan gelmesi

Makattan kan gelmesi hangi hastalığın belirtisi? Basur, makat çatlağı, kondilom, fistül ya da rektum kanseri, saymaya devam edeyim mi? Evet, maalesef devam etmek zorundayım; çünkü daha birçok hastalık, rektal kanama şikayeti ile ortaya çıkmaktadır. (1). Şu hususu da akıldan çıkarmamak gerekir ki tüm rektal kanama şikayetleri, hastalık kaynaklı olmayabilir. Örnek …

Devamını Oku »

Makat Hastalıkları Nedir?

Anal bölge (kalça) ve çevresi yanı sıra kalın bağırsak (kolon) son kısmını işaret eden rektum, anüs ve çevresi makat hastalıkları arasında yer almaktadır. Bir diğer tabir ile proktolojik hastalık olarak da tabir edilir. (1).

Anorektal Hastalıklar Hangileridir?

Toplumda en sık görülen makat bölgesi hastalıkları arasında basur (hemoroid) makat çatlağı (anal fissür) kondilom (makat siğili) yanı sıra özellikle erkeklerin korkulu rüyası haline gelen kıl dönmesi (pilonidal sinüs) sık görülmektedir. Ayrıca makatta kanama, kaşıntı da en sık karşılaşılan şikayetler arasında yer almaktadır. (2).

Makat Hastalıkları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Hastalıkların büyük bir bölümü gastrointestinal sistem dediğimiz (sindirim sistemi) üzerinde yer almaktadır. Bu yönü ile sorunun çözümünde genel cerrahlar görev almaktadır. Genel cerrahi uzmanları kendi içerisinde alt dallara ayrılmaktadır. Rektum ve anüs arasında kalan kısıma proktoloji bakarken kolon, duodenum, mide, yemek borusu gibi üst gastrointestinal bölgeye ise gastroentereloji uzmanları bakmaktadır. (3,4).

REFERANSLAR

1. Anuk, T., Kahramanca, Ş., Yıldırım, A. C., & Yağmurdur, M. C. (2018). Kolorektal hastalıklarda şikayet özellikleri. Kocaeli Tıp Dergisi, 7(1), 14-17..

2. ÇAYIR, Y. (2015). Sık Görülen Anorektal Hastalıklar. Türkiye Klinikleri Aile Hekimliği-Özel Konular, 6(4), 78-82.

3. Çalışkan, C., Akgün, E., Makay, Ö., Korkut, M. A., & Osmanoğlu, H. (2008). Crohn hastalığı ve EÜTF Proktoloji Bilim Dalı deneyimi. Ege Tıp Dergisi, 47(2), 111-116.

4. KARABULUT, Y. Y., ARPACI, R. B., DÖLEK, Y., & TOPAL, F. Gastrointestinal sistem lezyonlarının değerlendirilmesinde gastroenterolog ve patolog uyumluluğu ne orandadır?. Endoskopi Gastrointestinal, 22(3), 53-56.