Sarıyer Halk Eğitim Merkezi

1962 yılında Pertevniyal İlkokulunda kurs faaliyetlerine başlamış olan Sarıyer Halk Eğitim Merkezi (SAHEM) 1985 yılında Dünya Bankasının (World Bank) “yaygın mesleki eğitim” projesi kapsamında akşam sanat okulu unvanı almıştır. [1] Mesleki eğitim kursları yanı sıra açık öğretim okulu faaliyetleri de buradan yürütülmektedir.

Sarıyer Halk Eğitim Merkezi

Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Nerede?

Merkez mahallesinde yer alan SAHEM’e ulaşım için İETT otobüsleri yanı sıra Sarıyer dolmuşları da kullanılabilir.

Adres: Merkez Mahallesi Şehit Mithat Yılmaz Caddesi Karakol Sokak No:4

Telefon: 0 212 242 1663

Konum bilgileri için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.google.com/maps/dir//sar%C4%B1yer+halk+e%C4%9Fitim+merkezi/@41.0635519,28.9680931,12z/data=!4m7!4m6!1m1!4e2!1m2!1m1!1s0x409fe009ac8487a1:0x740e71b56774cb2c!3e0

Sarıyer Halk Eğitim Merkezi İnternet sitesine ulaşmak için de http://sahem.meb.k12.tr/ adresini kullanabilirsiniz. İnternet sitesinin maalesef güncel olmadığını üzülerek belirtmek istiyorum.

Sarıyer Halk Eğitim Kursları Nelerdir?

Kurumda okuma yazma bilmeyen vatandaşlara okuma yazma eğitimleri verilirken aynı zamanda genel ve mesleki kurslar şeklinde 2 farklı kategoride onlarca kurs fırsatı sizi bekliyor. Şimdi dilerseniz kursları yakından tanıyalım.

İlk olarak genel kurslar ile başlamak istiyorum. Okuma yazma eğitimlerinin de dahil olduğu genel kurslar kategorisinde aynı zamanda yabancı dil eğitimleri de bulunmaktadır.

Yabancı Dil

Konu yabancı dil kurslarından açılmışken ilk olarak buradan giriş yapalım. Sarıyer halk eğitim yabancı dil kursları olarak İngilizce ve Arapça karşımıza çıkıyor. İngilizce A1, A2 yanı sıra B1 ve eğlence hizmetleri alanında mesleki İngilizce eğitimleri verilmektedir.

Kişisel Gelişim ve Eğitim

Kişisel gelişim kursları

En çok tercih edilen alanlar arasında yer alan kişisel gelişim kısmında ise her zaman olduğu gibi diksiyon ön plana çıkıyor. Kur’an-ı kerim yanı sıra Osmanlıca ve Türk işaret dili eğitimleri de yer alıyor.

Müzik ve Gösteri Sanatları

Müzik ve gösteri sanatları kursu

Sanatsal eğitim düşünenler içinde müzik ve gösteri sanatları alanı baya bir geniş kapsamlı diyebiliriz. Enstrüman eğitimlerinde bağlama, keman, piyano ve darbuka seçebileceğiniz kurslar arasında yer alıyor.

Ses alanında kendini geliştirmek ve yeteneğini ortaya koymak isteyenler için Türk halk ve Türk sanat müziği yanı sıra ses eğitimleri yer almaktadır.

Aynı şekilde güzel sanatlara hazırlananlar içinde destek eğitimleri yer almaktadır.

Ve tabii ki uygulamalı tiyatro yanı sıra Türkiye’nin bir çok yöresinden Türk halk oyunları da yine müzik ve gösteri sanatları alanında seçebileceğiniz genel kurslar arasında yer almaktadır.

Spor

Sanat kadar önemli olan bir diğer husus ise sağlığımızdır. Sağlıklı bir yaşam için sporu hayatımızdan eksik etmemeliyiz. Sarıyer halk eğitim spor kursları alanında hem çocuklar hem de yetişkinler için birbirinden özel eğitimler bulunuyor.

Çocuklar ve gençler için futbol 8-9,10-11 ve 12-13 yaş şeklinde 3 gruba ayrılırken basketbol ve voleybolda yine severek katılacağınız spor faaliyetlerinden biridir.

Aynı şekilde savunma sanatı olarak bilinen boks (17-18 yaş) kick boks, karate, judo gibi eğitimlerden de yararlanabilirsiniz.

Ve tabii ki tüm kursların olmazsa olmazı satranç burada da karşımıza çıkmaktadır. Okçuluk hayaliniz varsa onu da yine burada alacağınız eğitimler ile gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Sanat ve Tasarım

Genel kurslarda olarak resim yeteneği olanlar için sanat ve tasarım kurslarına bakmak istiyorum. Guaj boya, sulu boya resim eğitimlerine ek olarak duvar resmi, kumlama ve sanatsal mozaik gibi eğitimler yer alıyor.

Bilişim Teknolojileri

Mesleki kurslar kısmına baktığımızda ise her zaman bilişim alanı kursiyerlerin en çok ilgisini çeken alan olmaktadır. Sarıyer halk eğitim bilişim teknolojilerinde bilgisayar işletmenliği ve grafikerlik eğitimleri ön plana çıkıyor.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri

Cilt bakımı ya da profesyonel makyöz olmak isteyenler içinde güzellik ve saç bakımı hizmetleri kesinlikle keyif alacağınız eğitimlere yer vermektedir. Cilt bakımı, el bakım teknikleri, masör, masöz, manikür, pedikür yanı sıra temel makyaj eğitimlerine katılabilirsiniz.

SAHEM Kurs Kayıtları Nasıl Yapılır?

Başvuru yapmak için kuruma bizzat gelebilir ya da İnternet sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Aynı şekilde E-Yaygın üzerinden de https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx başvuru yapabilirsiniz. Benim tavsiyem kurs merkezine gelerek detaylı bilgi almanız ve başvuru yapmanız yönünde olacaktır.

Sarıyer’de Ücretsiz Kurs Fırsatları Kesintisiz Devam Ediyor

İstanbul’un turistik ve doğal güzellikleri ile ünlü ilçesi Sarıyer’de ücretsiz kurs fırsatı sadece halk eğitim ile sınırlı değildir. Aynı şekilde Sarıyer belediyesi tarafından gerçekleştirilen kurslar yanı sıra İstanbul büyükşehir belediyesinin Sarıyer ilçelerinde bulunan merkezleri yer almaktadır. Şimdi dilerseniz biraz da bu kurumlara göz atalım.

Sarıyer Belediyesi Kursları (SAGEM)

Sagem Kursları

Sarıyer Belediyesi eğitim faaliyetleri kapsamında birçok alanda başarılı çalışmalar yaptığı söylenebilir. Dilerseniz ilk olarak SAGEM ile başlayalım.

Kısa adı SAGEM olan (Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi) 2009 yılından beri Sarıyer’de yaşayan çocuk ve yetişkinlere yönelik 11 farklı şubesi ile eğitimler vermektedir.

SAGEM şubelerine göz atacak olursak (Reşitpaşa, Ferahevler, Kazım Karabekir, Pınar, Cumhuriyet, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Bahçeköy, İstinye, Ayazağa ve Bağlar) şeklinde sıralayabiliriz.

Sagem kurslarında çocuklar için bilgisayar, müzik, görsel sanatlar yanı sıra okuldaki derslere katkı sağlayacak eğitimlere yer verilmektedir. Yetişkinler 7içinse kadın sağlığı eğitimi yanı sıra 7-11 ve 12-18 yaş arası çocukları olanlara aile eğitimi verilmektedir.

Tabii ki mesleki, kültürel ve sanatsal eğitimlere ek olarak kahvaltı ve piknik etkinlikleri ile kültürel gezilerde yer almaktadır. SAGEM hakkında geniş kapsamlı bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sariyer.bel.tr/Hizmet/egitim-/17

LGS ve YKS’ye Sarıyer Akademi İle Hazırlanın

Sarıyer Akademi sınava hazırlık eğitimleri

Sarıyer belediyesi tarafından sağlanan bir diğer eğitim faaliyeti ise sınavlara hazırlanan öğrencileri ilgilendirmektedir. Sarıyer Akademi adı verilen uygulama 2015 yılından beri LGS ve YKS (TYT-AYT) sınavlarına yönelik hazırlık eğitimleri gerçekleştirmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi için https://www.sariyerakademi.com/ adresine göz atabilirsiniz.

Sarıyer İsmek

İlçemizde ücretsiz eğitim veren bir diğer kurum ise kısa adı İSMEK olan (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezidir.) İlçemiz genelinde 2 farklı şubesi ile Ayağaza ve Sarıyer Kültür Merkezi binasında hizmet vermektedir. Adres ve iletişim bilgilerine yer verelim.

Ayazağa Mahallesi Atatürk Caddesi No:47/2

0212 289 20 24

Sarıyer İsmek kursları

İBB Sarıyer Kültür Merkezi Binası – Altınordu Caddesi Bağdat Sokak No:33

0212 449 90 46

Sarıyer İsmek kurs kayıtları yeni uygulama kapsamında belirli kayıt tarihlerinde kısa süre içinde yapılması gerekmektedir. Yeni dönem kayıtlarını takip etmek için ismek.ist adresini takip edebilirsiniz. İsmek kayıtları içinse https://kursiyer.ismek.istanbul/ adresini kullanabilirsiniz.

Sarıyer Mesleki Eğitim Merkezi

Sarıyer Atatürk mesleki eğitim merkezi

İlçede mesleki eğitim veren bir diğer kurum ise Sarıyer Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi 1987 yılında Sarıyer halk eğitim merkezi bünyesinde kurulmuş olup 1995 yılında ise kendi binasına taşınmıştır. [2] Dilerseniz ilk olarak adres ve iletişim bilgisine göz atalım.

Pınar Mahallesi Turgut Reis Sokak No:3

0212 276 89 89

Sarıyer mesleki eğitim merkezinde eğitimler daha çok 15 yaş üzeri örgün eğitim dışında kalmış bireylere yöneliktir. Çıraklık, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik şeklinde eğitim çeşitleri yer almaktadır.

Eğitimi verilen meslek dalları arasında elektrik elektronik teknolojisi, güzellik ve saç bakımı, motorlu araçlar ve yiyecek içecek hizmetleri ön plana çıkmaktadır. Sarıyer Atatürk mesleki eğitim merkezi ile ilgili geniş çaplı bilgiye http://ataturkmem.meb.k12.tr/tema/index.php adresinden ulaşabilirsiniz.

Sarıyer Halk Eğitim Haber ve Duyuru

Yazının geri kalan kısmında SAHEM’den yapılan haber ve güncel duyurulara yer vermeye çalışacağız. Sizde dilerseniz Google Alerts uygulamasını kullanarak en güncel haber ve duyurulara ulaşabilirsiniz.

SAHEM Çalışanları Maske Üretimi Yaptı

İlk olarak Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan coronavirüs (Covid-19) [3] tedbirleri kapsamında SAHEM çalışanları da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek maske üretimi gerçekleştirdi.

Sarıyer İle İlgili Backlink Almak İster misiniz?

Özenle hazırlamış olduğumuz bu sayfadan sitenize backlink alabilirsiniz. Özellikle eğitim, turizm ve Sarıyer ile ilgili siteniz ya da içeriğinizi destekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse: Sarıyer’de gezilecek yerler nereleri? Şeklinde bir yazı yazarak ciddi bir ziyaretçi elde edebilirsiniz. Çünkü Sarıyer ile ilgili en çok aranan kelimeler arasında yer almaktadır.

Aynı şekilde en çok aranan kelimeler arasında Sarıyer mahalleleri ve Sarıyer’in 3 dönem üst üste seçim kazanan belediye başkanı Şükrü Genç‘in ismi sıkça sorgulanmaktadır. Bu tür kelimelerde içerik hazırlamak size ciddi bir kazanım sağlayacaktır.

Bu sayfadan alacağınız doğal backlink için yazıya bütünlüğünü bozmadan kısa bir ekleme yapılmaktadır.

KAYNAKÇA

1. T.C. Sarıyer Kaymakamlığı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü. (2016). Stratejik Plan 2015-2019. s. 21. [PDF belgesi] Erişim adresi: http://sahem.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/34/17/161852/dosyalar/2016_08/26040842_stratejikplan1blm.pdf?CHK=0f3cc073adb6bd43eb666bb2b0d4a1df

2. Sarıyer Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi. (2017). Okulumuzun tarihçesi [PDF belgesi] Erişim adresi: http://ataturkmem.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/34/17/215655/dosyalar/2017_12/11114935_OKULUMUZUN_TARYHYESY.pdf?CHK=58f9d8bb2c544a47718483437c45a7cb

3. Du, Z., Wang, L., Cauchemez, S., Xu, X., Wang, X., Cowling, B. J., & Meyers, L. A. (2020). Risk for transportation of coronavirus disease from Wuhan to other cities in China. Emerging infectious diseases, 26(5), 1049.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir